Mesaj public:

Forumul Bestwap
Topicul: Incinerare sau ingropare

«prima pagina |

raspunsuri: 24 | vizualizari: 22 | abonati: 5
membri respondenti: 2
cod link direct: [topic=70600]clic aici[/topic]
aprecieri topic: 0 | 1 | 0

roninul
.....aceasta tendinta isi atinge astazi punctul culminant in unele crematorii care ofera servicii de genul contopirii cenusii decedatilor in pietre pretioase...trupul,lacas al spiritului sfant,nu poate fi redus la un simplu pandativ.....cultura actuala a imbratisat si imaginea romantica a imprastierii cenusii decedatului pe plaja favorita,de exemplu,sau in alt loc de aducere aminte....pana si filmele amintesc acest lucru.....biserica respinge categoric astfel de practici.....acum,as avea si eu o
02.09.2019, 09:39:54
roninul
nedumerire.....daca biserica crestina nu ar incasa un leu din inmormantari....asa cum a fost hotarat ca orice inmormantare este gratuita.....sa fie si locul de veci gratuit....ar mai sustine cu atata ardoare inmormantarea....ma indoiesc.....personal,eu am convingerea ca daca familia ramasa in urma...cei care te-au iubit cu adevarat nu cred ca ar fi de acord cu inhumarea.....lasand la o parte simbolistica crestina,daca abordam corect si real inhumarea constatam ca este un gest prin care familia
roninul
te alunga de acasa,te depune intr-o groapa unde ajungi hrana pentru viermi sau te descompui pur si simplu.....sau,si mai grav,este sa ajungi intr-un cavouunde se infiltreaza apa si te descompui in modul cel mai jalnic cu putinta......inmormantarea pentru mine este ca si cum ai arunca mortul la gunoi si il acoperi cu pamant sa nu miroasa si de frica bolilor...pe bune.....a te incinera este practica cea mai acceptata...curat,sterilizat...igienic......o clipa de durere si tot corpul devine o mana d
roninul
e cenusa,pe care familia o aduce acasa.....da...si o pune in vitrina cu pricina,pe post de bibelou,asa cum ironic afirma biserica in pledoaria ei.....eu,vreau sa locuiesc in continuare in casa in care am trait,chiar si sub forma de cenusa....si pana la urma,luand in calcul existenta lui dumnezeu,el este infinit in puterea si creatia lui....daca la inceput ne-a plamadit din huma,ce il va retine sa ne readuca la viata si atunci cand suntem un pumn de cenusa.....parerea mea......
adi1975
indiferent ca suntem ingropati sau incinerati, Dumnezeu tot ne readuce la viata, priveghiu si mangaierea persoanelor indoliate se poate face in ambele cazuri, durerea familiei tine mai mult la incinerati deoarece au urna cu cenusa acasa si o vad foarte des moment in care isi amintesc de persoana ce tocmai a murit si se intristeaza pecand la cimitir nu mergi oricand.
21.10.2021, 22:16:46

«inapoi |
3/3
Acasa

Forum»Stiinta, scoala, educatie»Religie»Incinerare sau ingropare