Mesaj public:

Forumul Bestwap
Topicul: Intamplari adevarate

«prima pagina | ultima pagina»

raspunsuri: 397 | vizualizari: 102 | abonati: 8
membri respondenti: 3
cod link direct: [topic=70754]clic aici[/topic]
aprecieri topic: 0 | 0 | 1

adi1975
Paraşuta. Da Vinci, a fost fascinat de ideea zborului uman, a conceput paraşuta ca o modalitate pentru oameni  de a pluti cu graţie în aer. Concretizarea schiţelor lui da Vinci din secolul XXI au demonstrat că ilustrul inventator era îndreptăţit să creadă în creaţia sa.
24.06.2021, 08:32:59
adi1975
Ornitopterul. În timp ce parașuta da Vinci ar fi permis unei ființe umane să sară de pe o stâncă, fără a fi rănit,  ornitopterul a fost de fapt o modalitate pentru ca oamenii să se înalțe de la nivelul solului în aer. Această invenție  demonstrează cunoştinţele solide de aerodinamică ale lui Leonardo.
24.06.2021, 08:33:32
adi1975
Mitraliera. Mecanismul din spatele mitralierei este simplu. Da Vinci a propus montarea a 11 carabine una lângă alta pe o placă dreptunghiulară, apoi atașate trei astfel de plăci împreună într-un aranjament triunghiular.
24.06.2021, 08:34:38
adi1975
Costumul de scafandru. Pentru a respinge navele invadatoare, trimitea bărbați în partea de jos a portului în costume de scafandru, care tăiau găuri în corpurile  navelor inamice. Da Vinci ar fii construit furtunul de respirație conectat la un clopot plutitor plin de aer, purtând ochelari cu sticlă ataşaţi măștilor, care ar ajuta sa vadă sub apă.
24.06.2021, 08:35:16
adi1975
Cavalerul-robot. Cavalerul robotizat al lui da Vinci a fost primul robot umanoid al Renaşterii. Spre deosebire de cele mai multe inventii ale sale Leonard se pare că a construit cavalerul robotizat, deși a fost utilizat în principal pentru divertisment la petrecerile date de către patronul său bogat, Lodovico
24.06.2021, 08:35:59
adi1975
să mişte maxilarul. Schiţele cavalerului au fost folosite ulterior de către NASA.                     
24.06.2021, 08:36:45
adi1975
Nguyen Ngoc Manh, în vârstă de 31 de ani, stătea în mașina lui, așteptând să livreze o comandă, duminică la ora 17:00, când a auzit un copil plângând, a declarat pentru agenția de știri Anninhthudo. O femeie a început să țipe și el a scos capul pe fereastră pentru a vedea ce se întâmplă.
29.06.2021, 08:46:14
adi1975
El a declarat presei locale din capitala Vietnamului că a crezut mai întâi că este un copil care plânge din alte motive, dar a realizat rapid că este altceva. Copilul se afla la aproape 50 de metri deasupra solului. A sărit din mașină și a urcat pe o clădire din apropiere pentru a se apropia în cazul în care copilul ar cădea. Stând pe un acoperiș metalic folosit pentru
29.06.2021, 08:46:55
adi1975
depozitarea generatoarelor, el s-a dezechilibrat în timp ce copilul a început să cadă, dar „m-am redresat și am reușit să o prind” a spus el. „Am încercat să întind mâna și am depus efortul maxim să o prind pe fată”, a spus el, sperând că cel puțin ar putea să o împiedice să cadă direct la pământ.
29.06.2021, 08:47:45
adi1975
Într-un videoclip al incidentului preluat dintr-o clădire de apartamente din apropiere, copilul poate fi văzut urcând deasupra balustradei balconului  pe o margine subțire. Vecinii dintr-o clădire pot fi auziți strigând către ea. „Din fericire, copilul mi-a căzut în poală”, a spus Nguyen. „Am îmbrățișat-o în grabă, apoi am văzut sângele curgându-i din gură, am fost foarte speriat”.
29.06.2021, 08:48:49

«inapoi | inainte»
39/40
Acasa

Forum»Diverse»Curiozitati»Intamplari adevarate

sus
facebook youtube
bestwap
In Spania, cei 22 de jucatori isi fac semnul crucii cand intra pe teren. Daca ar functiona, atunci toate meciurile ar trebui sa se termine egal. (Johan Cruyff)