Mesaj public:

avatar talismanulmeu: O noapte linistita,vise placute.love9..dor.

Forumul Bestwap
Topicul: Intamplari adevarate

«prima pagina | ultima pagina»

raspunsuri: 397 | vizualizari: 101 | abonati: 8
membri respondenti: 3
cod link direct: [topic=70754]clic aici[/topic]
aprecieri topic: 0 | 0 | 0

adi1975
au zărit un recif la tribord. În timp ce fragila plută se apropia de reciful zimțat, valurile s-au înălțat, au lovit  și au răsturnat pluta Kon-Tiki.  Echipajul s-a apucat de ce a putut în timp ce arborada lor s-a rupt și valurile i-a aruncat pe atolul Raroia din arhipelagul Tuamotu de lângă Tahiti.
04.06.2021, 09:49:05
adi1975
Toți au ajuns în siguranță după ce au navigat 4300 de mile marine în 101 zile, cu o medie de 42, 5 mile pe zile. Heyerdahl a dovedit că o călătorie din America de Sud spre Polinezia era posibilă.
04.06.2021, 09:49:33
adi1975
Nobel, celebrul inventator al dinamitei, căuta un om serios, de caracter, fără patima banului. Îi fu recomandat un inginer tânăr, care se afla în mari dificultăţi materiale.– Să vină mâine la dejun, zise Nobel.Inginerul a fost punctual. S-au aşezat la masă, iar Nobel începu o discuţie în care declara război credinţei.
08.06.2021, 17:42:09
adi1975
Inginerul îngălbeni; el avea credinţă şi se simţea jignit în convingerile sale. Nobel îi observă tulburarea şi-şi dublă atacul. Inginerul simţea că se sufocă: îşi spuse părerea, îl contrazise pe adversar, îl combătu, răspunse, se apără. Îşi vedea năruite speranţele. Convorbirea lui lua o turnură dramatică.
08.06.2021, 17:42:41
adi1975
De ce îl chemase? Să-şi bată joc de el?La un moment dat, Nobel începu să râdă în hohote, întinzând adversarului său, prieteneşte mâna.– Îmi place, zise. Ai venit să-mi ceri un serviciu şi, în loc să mă măguleşti, îmi ţii piept. Foarte bine. Credinţa dumitale a fost mai mare decât interesul. Te angajez!
08.06.2021, 17:43:13
adi1975
Sunt mulţi ani de atunci. Într-un sătuleţ pierdut între colinele Iranului, în Persia, locuia o mamă împreună cu băiatul ei. Tatăl murise şi mama ajunsese foarte săracă. Băiatul se chema Selin. Într-o zi, mama văzând că n-o să-l poată ţine multă vreme alături de ea, îl trimise la un unchi care locuia la Shiras, un oraş foarte
10.06.2021, 09:13:50
adi1975
Sunt mulţi ani de atunci. Într-un sătuleţ pierdut între colinele Iranului, în Persia, locuia o mamă împreună cu băiatul ei. Tatăl murise şi mama ajunsese foarte săracă. Băiatul se chema Selin. Într-o zi, mama văzând că n-o să-l poată ţine multă vreme alături de ea, îl trimise la un unchi care locuia la Shiras, un oraş foarte îndepărtat. A plecat, împreună cu o caravană de neguţători. La căderea nopţii tăbărâră la marginea unui pârâiaş şi se culcară.
10.06.2021, 09:14:29
adi1975
Peste noapte, veniră hoţii. Când Selin se trezi din somn, văzu că neguţătorii şi servitorii erau legaţi cobză, tâlharii aprinseseră un mic foc ca să facă lumină şi să se încălzească. Ei duceau pe neguţători unul câte unul la şeful lor care căuta
10.06.2021, 09:14:29
adi1975
să-i facă să spună ce au asupra lor. În cele din urmă veni şi rândul lui Selin. – Băiete, zise el, câţi bani ai asupra ta? – Trei piese de aur cusute în colţul hainei mele – răspunse Selin – Trei piese de aur! exclamă şeful tâlharilor. Dar dacă-i adevărat, pentru ce mi-ai spus?
10.06.2021, 09:15:05
adi1975
– Pentru că, reluă Selin, mama mea mi-a spus să făgăduiesc trei lucruri când ne-am despărţit: să fac bine celor ce i-aş putea ajuta, să mă rog lui Dumnezeu în fiecare zi și să spun totdeauna adevărul.
10.06.2021, 09:15:49

«inapoi | inainte»
37/40
Acasa

Forum»Diverse»Curiozitati»Intamplari adevarate

sus
facebook youtube
bestwap
Omul e mai tare decat soarele neindurator al secetei, decat ploile nemiloase ale toamnei, decat viscolele cumplite ale iernii. Le infrunta si le biruie pe toate. (Zaharia Stancu)