Mesaj public:

avatar honda_cbr: Cineva cu chef de vb pe aici?

Forumul Bestwap
Topicul: Codul Bibliei

ultima pagina»

raspunsuri: 18 | vizualizari: 102 | abonati: 8
membri respondenti: 7
cod link direct: [topic=42215]clic aici[/topic]
aprecieri topic: 0 | 1 | 0

licitat17189
Biblia a fost din totdeauna CARTEA - purtatoarea Cuvantului lui Dumnezeu. Nici distrugerea Ierusalimului, nici alte calamitati, fie ele naturale sau provocate de oameni, n-au reusit sa o distruga vreme de cateva milenii. De-a lungul timpului oamenii au studiat-o, au ascultat-o,unii au aplicat-o in vietile lor ca pe un indreptar de viata neprihanita si ascultatoare a Cuvantului lui Dumnezeu.
06.10.2009, 23:15:44

licitat17189
A suscitat mereu curiozitatea omului de a sti, dar si dorinta sa de a cerceta intelesurile adanci continute in ea. Si, iata : in vremurile noastre s-a descoperit ca Biblia este codificata !Inceputuri/Vor fi fost multi cei care sa fi banuit existenta unui Cod secret al Bibliei.
06.10.2009, 23:16:08
licitat17189
Dar intre ei, cel care a inteles cel dintai mecanica sistemului nostru solar si a descoperit forta gravitatiei - Sir Isaac Newton - era incredintat ca in Biblie exista un cod secret care dezvaluie viitorul ; a invatat ebraica si si-a petrecut jumatate din viata incercand sa-l gaseasca.
06.10.2009, 23:20:39
licitat17189
Newton inca mai cauta Codul Bibliei cand a murit, dar cautarile sale au ramas fara nici un rezultat.La mijlocul secolului al XX-lea, un rabin din Praga, pre numele sau Weissmandel, a gasit primul indiciu al codificarii ; el a descoperit cuvantul „Tora” ( numele dat de evreii Pentatehului,adica primelor 5 carti,atribuite lui Moise, Facerea,Iesirea,Leviticul,Numeri,Deuteronomul),inscris in mod codificat in Facerea.
06.10.2009, 23:21:14
licitat17189
El observase ca daca sarea din cincizeci in cincizeci de litere, gasea cuvantul „Tora” si in Iesirea si in Numeri si in Deuteronom. Este important de subliniat ca aceste incercari de decodificare au fost facute pe textele ebraice ale Vechiului Testament, asa cum sa pastrat el,in singura copie a cartii de origine care exista la Biblioteca Nationala a Israelului.
06.10.2009, 23:22:17
licitat17189
Codul exista dar numai in ebraica, limba in care a fost scrisa Biblia.Intre timp, in Ierusalim, dr. Eliyahu Rips, matematician de geniu, a elaborat un model matematic complex care, implementat fiind de un program de calculator, a confirmat faptul ca Vechiul Testament este, intr-adevar codificat.
06.10.2009, 23:22:56
licitat17189
In momentul in care Eli Rips era intr-un impas, l-a cunoscut pe fizicianul Witztum care a completat modelul matematic ; referatul experimentului lor initial era intitulat „Secvente de litere echidistante in Facerea”. Mai tarziu, un criptograf al National Security Agency a guvernului SUA,Harold Gans,care era incredintat ca povestea despre Codul Bibliei ,,este o aiureala\"a elaborat propriul sau program de calculator si cu ajutorul acestuia criptograful de la Pentagon,a reprodus in mod indepen
06.10.2009, 23:24:38
licitat17189
*independent rezultatele israielienilor.
06.10.2009, 23:26:09
licitat17189
A fost socat : Codul Bibliei era real ! Gans a declarat atunci : „La inceput am fost sceptic suta la suta. Mi-am spus cat o ata povestea era o prostie. Mi-am propus sa infirm existenta Codului si am terminat confirmand-o” !
06.10.2009, 23:26:43
licitat17189
Odata confirmata existenta reala a Codului Bibliei au fost descoperite o multime de evenimente si persoane, locuri si fapte, petrecute in istoria omenirii sau - atentie - care urmau sa aiba loc. Este important de subliniat ca Biblia este ca un urias puzzle, din care,deocamdata,n-au fost decodificate decat parti infime,dar,fara indoiala mai mult decat concludente.
06.10.2009, 23:27:24

inainte»
1/2
Acasa

Forum»Diverse»Curiozitati»Codul Bibliei