Mesaj public:

avatar jakxon: O domnisoara prin Germania sa vorbim.? .hm.

Forumul Bestwap
Topicul: Sfanta lumina

«prima pagina |

raspunsuri: 156 | vizualizari: 318 | abonati: 10
membri respondenti: 14
cod link direct: [topic=64278]clic aici[/topic]
aprecieri topic: 2 | 0 | 1

alexios
Cand am fost la Ierusalim, ultima data, de pasti, am participat la procesiunea religioasa a invierii. Era placut, nu erau doar ortodocsi, erau si musulmani, catolici, armeni, toate soiuruile... Patriarhul Ierusalimului, insotit de reprezentantul armenilor, a intrat in mormantul sfant. Mormantul era sigilat de catre o comisie formata din reprezentantii marilor relegii. La intrarea in mormant, atat patriarhul cat si armeanul au fost controlati de armata, musulmani, etc. Nici vorba de trucaje, cum
06.11.2014, 13:53:13
alexios
zic unii. Dupa ce s-a implinit rugaciunea si a sosit ceasul, iata, in fata multimii adunate la mormant apare o lumina.
06.11.2014, 13:53:13
mofturoasa
buna ziua ! zau puteti sa mai scurtati ca sincer eu una nu am inteles nimic...l.
06.11.2014, 13:55:43
alexios
Cum a aparut toti au vazut. Lumina sfanta a aparut in chipul unui fulger ce s-a indreptat, parca lovind, in cupola imensa a bisericii mormantului sfant. De la cupola s-a pogorat in chip de foc pana in interior, aprinzandu-se astfel lumanarile, vata, tot. Minunea a fost intens traita, s-au aprins pana si lumanarile a zeci de oameni din afara. Bucuria a fost atat de mare incat clopotele sunau, multimea exclama de bucurie, nu va inchipuiti cata bucurie. La iesirea patriarhului cu focul sfant lumea
06.11.2014, 14:00:12
alexios
a inceput sa ia lumina, din lumanare in lumanare carcula focul sfant...
06.11.2014, 14:00:12
alexios
unii cantau imne religioase, altii plangeau de bucurie, altii tipau, era imposibil sa nu simti, sa nu traiesti! Oamenii isi vanturau lumina sfanta peste tot corpul, maini, haine, fata... Am trait!
06.11.2014, 14:03:30
adi1975
ortodox ai intrebat pe ce distanta poti lumina, ai zis ca tu nu poti lumina poate ai dreptate, Isus a zis sa luminam adica prin purtarea si vorba noastra sa fim calauze pentru altii spre a le arata calea spre Dumnezeu, asta e lumina pe care o vrea El de la noi.
27.11.2021, 08:44:34

«inapoi |
16/16
Acasa

Forum»Stiinta, scoala, educatie»Religie»Sfanta lumina