Castigatorii Premiului de la ora 21 sunt: vasi4flori4ever (10.000+), sweet_scented (8.000+) si parkour07 (7.000+)!
depune mesaj

Mesaj public:

Forumul Bestwap
Topicul: Manastirea sau lumea

«prima pagina | ultima pagina»

raspunsuri: 31 | vizualizari: 134 | abonati: 10
membri respondenti: 19
cod link direct: [topic=49235]clic aici[/topic]
aprecieri topic: 0 | 0 | 0

paynkiller
manastirea e locul unde unii oameni aleg sa isi traiasca viata. fiecare om alege in viata, si nu e bine sa ne dam cu parerea la ce aleg ei, adevaratele motive doar ei le stiu, si speculatile sunt in mod gratuit si rautacios.
21.08.2013, 16:30:34
ionwt
Calugarii is niste inadaptati sociali. Nu se pot adapta societatii, asa ca se izoleaza. Nu vad nimic curajos in a fugii de problemele vietii, doar lasitate si neputinta.
21.08.2013, 18:00:07
melodyana
pentru manastire trebuie sa ai o chemare speciala.
21.08.2013, 18:37:13
roninul
Vad ca sunt expuse numai cazuri in care multi merg .a manastire din convingere.Dar,v-ati gandit vreodata ca o familie nevoiasa,cu multi copii,pur si simplu isi duc la manastire o parte din copii sa isi usureze casa si bugetul?Ca aproape acei copii abandonati sunt dati ca sclavii manastirilor,pe care acestea ii folosesc la muncile aspre ale manastirii?Usurel,nu aiurez,fosta mea soacra,avand noua copii,a dus la foua din manastirile de prin Mehedinti doi copii pe care i-am cunoscut personal.
05.11.2014, 16:25:48
roninul
Au fost dati la manastire de mici,e drept ca erau putin mai altfel ca ceilalti,unul vorbea greu,dar inteligibil,fata avea un defect la picior.Au stat ani multi la manastire,cred ca peste 20,dupa care au dezertat,venind la casa parinteasca,unde am facut cunostinta cu ei.
05.11.2014, 16:33:22
roninul
Am avut deosebita placere sa aflu din sursa sigura confortul special oferit de manastire,precum si modul de viata.Din relatarile celor doi,va spun cu regret ca cei din manastire,ma refer la calugari si calugarite,au un regim sever,fiind supusi la munci grele,uneori batuti(maica stareta era o scorpie),calugarii si calugaritele traind intr-un regim de semisclavagism,avand drept doar la haine si mancare,rodul muncii lor fiind bagat in contul manastirii.
05.11.2014, 16:38:02
roninul
Nici nu e de mirare sa auzi ceva bun despre manastiri,pentru ca stiu ca slujitorii manastirilor,afara de conducere,traiesc doar sa munceasca pentru manastirea respectiva,deci li se fura munca.Decat asa viata,mai bine mort.Si cand vezi atata opulenta a mai marilor bisericii ce se lafaie in lux,iar calugarii si calugaritele din manastiri sunt tratati mai rau ca animalele...imi pare rau.
05.11.2014, 16:43:58
strongly
Este adevarat, Claudia82, cei care se nevoiesc cu viata la manastire, intr-adevar, se vor mantui mult mai usor, departe de zgomotul lumii, iar regimul mai strict si muncile, si acestea intaresc mantuirea acelor credinciosi. Ca vezi si tu, fel si fel de eretici si pagani sunt pe fata pamantului, care abereaza si blasfemiaza fara pic de informatie autentica, incercand obsesiv sa-i sminteasca pe crestini. Cineva, trebuie sa-i faca si diavolului lucrarea aici, pe Pamant.
06.11.2014, 04:06:50
roninul
Deci,putem trage concluzia ca manastirile sunt adevarate lagare de munca,unde profitul se strange in buzunarul popilor,iar sclavii se vor mantui.Frumooos.
06.11.2014, 09:59:50
strongly
Tu trage concluzii eretice singur, nu te socoti laolalta cu crestinii, afurisit nefericit fara de Dumnezeu, caci nu esti vrednic nici sa te atingi de nimic din Creatia Lui!
07.11.2014, 13:51:00

«inapoi | inainte»
3/4
Acasa

Forum»Stiinta, scoala, educatie»Religie»Manastirea sau lumea