Castigatorii Premiului de la ora 21 sunt: blue-wizard (10.000+), bubbly_g1rl (8.000+) si viteza15 (7.000+)!
depune mesaj

Mesaj public:

avatar falkonety: salutari pentru echipa bestwap

Forumul Bestwap
Topicul: Discutii Religie

«prima pagina |

raspunsuri: 45429 | vizualizari: 34066 | abonati: 48
membri respondenti: 418
cod link direct: [topic=40266]clic aici[/topic]
aprecieri topic: 10 | 9 | 22

david-mihael
Bună ziua.Domnule Adrian IOAN 6:26 Isus le-a răspuns, zicând: „Foarte adevărat vă spun: Voi nu mă căutaţi pentru că aţi văzut semne, ci pentru CĂ AȚI MĂNCAT DIN PÂINI ȘI V-AȚI SĂTURAT În mai multe ocazii, Isus i-a încurajat pe discipolii săi ”să dea daruri de îndurare”, ori, aşa cum redau alte traduceri, ”să dea milostenie” (Luca 12:33, Biblia Cornilescu revizuită în 1991 şi Biblia ortodoxă). Totuşi, el a avertizat cu privire la manifestările ostentative
azi, 14:02:44
david-mihael
menite să-i preamărească pe cei care fac daruri, în loc să-i aducă glorie lui Dumnezeu. Iată ce a spus el: „Când faci daruri de îndurare, nu suna din trompetă înaintea ta, cum fac ipocriţii în sinagogi şi pe străzi, ca să fie glorificaţi de oameni“ (Matei 6:1–4). Dând ascultare acestui sfat, creştinii din secolul I nu au imitat manifestările de pioşenie ostentative ale conducătorilor religioşi din zilele lor, ci au preferat să-i ajute pe nevoiaşi făcându-le pers
david-mihael
onal unele servicii sau oferindu-le daruri în particular.Există un mod de a dărui chiar mai important decât a dona în scopuri caritabile. Isus a făcut referire la acesta când un tânăr conducător bogat l-a întrebat ce trebuia să facă pentru a obţine viaţa veşnică. Isus i-a spus: „Du-te şi vinde-ţi bunurile şi dă săracilor, şi vei avea o comoară în cer, şi vino să fii continuatorul meu“ (Matei 19:16–22). Observaţi că Isus nu a spus pur şi simplu ”dă săracilo
david-mihael
r şi vei obţine viaţa veşnică”, ci a adăugat: „Vino să fii continuatorul meu“. Cu alte cuvinte, oricât de lăudabile şi de binefăcătoare pot fi actele caritabile, ele nu sunt suficiente pentru a fi un discipol al lui Cristos!!Principala preocupare a lui Isus era să-i ajute pe oameni din punct de vedere spiritual. Cu puţin timp înainte de moartea sa, el i-a adresat lui Pilat următoarele cuvinte: „Pentru aceasta m-am născut şi pentru aceasta am venit în lume: ca să depu
david-mihael
n mărturie despre adevăr“ (Ioan 18:37). Deşi a luat iniţiativa şi i-a ajutat pe săraci, i-a vindecat pe bolnavi şi i-a hrănit pe cei înfometaţi, Isus s-a îngrijit în primul rând să-i instruiască pe discipolii săi să predice (Matei 10:7, 8). De fapt, printre ultimele porunci pe care li le-a dat s-a numărat şi aceasta: „Duceţi-vă deci şi faceţi discipoli din oameni ai tuturor naţiunilor“. — Matei 28:19, 20
david-mihael
Domnule Brad,IN PRIMUL RAND Isus Cristos ESTE REGE DEJA!!Pe ce ma bazez?Pe Biblie si pe faptul ca ce ne spune acolo se vede in jurul nostru.De fapt noi ne bazam pe Biblie in orice decizie luam.Pt ca noi suntem cetateni AI REGATULUI LUI DUMNEZEU!De aceea ne supunem REGELUI CRISTOS ISUS in conformitate cu legile REGATULUI LUI DUMNEZEU!Care REGAT??Va citez cuvintele lui ISUS..LUCA4:43  Dar el le-a zis: „Trebuie să anunţ şi altor oraşe vestea bună despre REGATUL lui Dumnezeu, fiindcă pen
azi, 14:08:13
david-mihael
tru aceasta am fost trimis“.
azi, 14:08:13
doctorul
Spuneti-mi si mie domnule david, de ce martorii lui iehova nu au voie sa se trateze la un medic sau terapeut nemartor?
azi, 16:05:52
adi1975
david insusi Iisus ne zice credinta fara fapta e moarta pe intelesu tau doar bla blau tau din usa-n usa nu e deajuns sau mai clar nu e valabil daca nu faci fapte fara sa te lauzi. Doctore nu le interzice nime martorilor sa se trateze la alti doctori decat fratii lor.
azi, 16:52:26
doctorul
Le interzice adi, am povestit aici despre acel tanar din Timisoara pe care am vrut sa-l tratez si care m-a rugat plangand pana la urma, sa merg la sala regatului daca vreau sa-l ajut!
azi, 19:54:18

«inapoi |
4543/4543
Acasa

Forum»Stiinta, scoala, educatie»Religie»Discutii Religie

1. Imbracaminte sport Champion cu reducere de pana la 81%. Preturi de la 59,90 lei. Transport gratuit pentru orice comanda. Vezi aici lista. - vezi detalii pe FashionUP!

2. Lego? Lichidari de stocuri la sute de seturi de constructie Lego! Pana la 50% reducere! - vezi detalii pe eMag

3. Super reduceri la articolele fashion! Transport si retur gratuit! Pana la 70% la reducere. - vezi detalii pe eMag

4. Peste 10.000 de carti pana la 9.99 lei pentru toate varstele si toate buzunarele. Vezi aici cartile. - vezi detalii pe eMag

5. Tot ce-ti doresti in materie de make-up, cu reduceri de toata frumusetea! Pana la 50% reducere la articolele pentru machiaj. - vezi detalii pe eMag