Mesaj public:

avatar aisberg: .soare2..f5..inghe.

Forumul Bestwap
Topicul: Discutii Religie

«prima pagina | ultima pagina»

raspunsuri: 64240 | vizualizari: 40096 | abonati: 23
membri respondenti: 458
cod link direct: [topic=40266]clic aici[/topic]
aprecieri topic: 12 | 12 | 23

roninul
lui, odata cu aparitia internetului sa inceapa sa caute adevarul dincolo de adevarurile eclesiastice. Cand spun toate acestea, nu fac vreo trimitire la evolutionism sau padspermie. Mintile scurte sa -si intinda „antenele” neuronale.
09.07.2020, 11:35:32
kerak
Roninul tu faci parte din cei0,1%care caută,,adevărul,, pe internet ?ufff.s.
09.07.2020, 15:31:46
roninul
kerak,uite asa sunt crestinii....asa ca tine.....nu poti dialoga cu ei sub nici o forma....daca esti in dezacord cu ei,gata,te iau in ras,dau raspunsuri evazive dand de inteles ca sunt foarte importanti....cred ca a venit timpul sa iti justifici pozitia cu argumente,nu cu stouri.....eu argumentez cu versete biblice,biblie care,voi crestinii afirmati ca e cuvantul lui dumnezeu....combatandu-ma pe mine combateti biblia voastra,implicit cuvantul zeului vostru....e o situatie hilara in care va dati
09.07.2020, 15:47:35
roninul
in penibil.....iata de ce evit un dialog cu voi pentru ca stiu ca e inutil......popa a avut grija in manejul sau sa isi dreseze turma.....deci,ori purtam un dialog civilizat,ori renunta.....parerea mea....au fost cativa care,desi crestini,dialogau placut....si era o placere....discutam exact ca la o iesire la terasa....liber....dar....nu prea mai sunt pe aici...pacat...
09.07.2020, 15:47:35
roninul
Kerak....intotdeauna aceasta tema a generat emotii puternice in care extremistii sau simtit perfect. Orientalii au o filozofie care ne lipseste: masura. Am respect pentru cei ce cred, pentru cei ce cred cu decenta si masura. In schimb nu am nici cel mai mic respect pentru fanatismul pe care foarte multi credinciosi, de toate religiile, il practica; unii din oportunism, altii din ignoranta si altii din cauze psihologice. Si daca intoleranta este atributul credinciosului fanatic nici ateii nu sunt
09.07.2020, 15:53:52
roninul
mai toleranti. Cateodata invidiez pe cei ce cred cu decenta, trecerea lor prin viata este mai usoara, ca si trecerea in nefiinta. Regret mult nu pentru ca nu pot crede ci pentru ca nimic nu a demonstrat acel adevar atat de mult trambitat de religii. Dar nu vrea nimeni sa vorbeasca de musulmani. In 100 de ani acestia au cucerit o mare part din lumea cunoscuta de la tlantic in India. Au impus o noua limba, o noua religie, o noua cultura. Nu gasesc dovezi ale scrise cu macelurile e cu siguranta au
roninul
avut loc. Popoarele sau lasat de multe ori supuse de alti dar atunci cand li sa luat identitatea au ripostat. Iar navalatorii si/au facut meseria. Stie cineva dimensiunile acestor acte, iar daca stie de ce aceasta timidiate de a o si spune? Iar noi sa fim mai toleranti si mai deschisi spre dialog. Doar un dialog civilizat poate duce spre aflarea unei parti din adevar.
roninul
kerak,si ca sa iti raspund la intrebare.....pe internet sau in biblie,coran,etc,textele sunt aceleasi.....nu difera cu nimic si au acelasi continut....dar,ca sa dezbati o anumita tema trebuie sa cunosti continutul biblic,sa stii unde sa cauti....problema este ca,de multe ori,si am verificat aceasta,crestinii cei mai infocati au de obicei un vocabular sarac,iar de scris nu mai vorbesc....ei nici continutul biblic nu il cunosc,deoarece se tradeaza prin greutatea de a citi textele....ce pretentii s
09.07.2020, 16:14:32
roninul
a ai de la astfel de persoane sa mai porti un dialog,cand simti ca vorbesti singur,iar daca dai niste versete care incrimineaza biblia prin cruzime,violenta,ei raman surprinsi....ineresant a fost ceva de genul ca doi tineri,au pus biblia fara coperti in copertile Talmudului si le citea crestinilor versete biblice autentice,spunand ca sunt din Talmudul evreiesc....sa fi vazut spectacol si insulte neaos crestine....a fost circ curat....apoi,cand au aflat adevarul au tacut malc.....pentru ca asa e
roninul
romanul....nu cunoaste,dar se baga in seama....cati din romanii de astazi,si ma refer la toti mai citesc o carte.....cati mai urmaresc un film de calitate....pe bune...si am dovezi...am 4 grupuri pe fb...9 pagini.....si 2 canale pe youtube....dintre care unul e cu teatru si carti audio,altul cu carti rare si informatii istorice,sociale rare.....ei bine,rezultatele sunt concludente....cu cat un film e mai violent,cu 20000 de pumni pe secunda si 40 lovituri de sabie,cu atat sunt mai vizionate....

«inapoi | inainte»
6377/6425
Acasa

Forum»Stiinta, scoala, educatie»Religie»Discutii Religie