Mesaj public:

Forumul Bestwap
Topicul: Discutii Religie

«prima pagina | ultima pagina»

raspunsuri: 60123 | vizualizari: 38799 | abonati: 26
membri respondenti: 448
cod link direct: [topic=40266]clic aici[/topic]
aprecieri topic: 12 | 11 | 22

bradcelcuminte
Domnule David, eu ti-am vorbit ca de la om la om, prieteneste. Presupun ca exact Creatorul mi-a permis sa o fac. Sau daca nu a fost chiar in spiritul bibliei, a actionat liberul meu arbitru? .gand. Dar daca chiar la tine actioneaza liberul arbitru, si cumva contrar vointei lui Iehova, care a indemnat la fornicare, tu astepti gasirea unei partenere motivată de Iehova si nu de tine? Daca gresesti?
14.09.2019, 00:42:16
david-mihael
Nu am vrut sa va stingheresc.Pt mine ca martor ,ceea ce scriu sau vorbesc cu oamenii este cat se poate de real .Pt mine este un mod de viata.Deci intodeauna cand afirm ceva in primul rand este verificat de mine personal.Dvs puteti scrie sau face orice doriti,eu am raspuns cu ceea ce ma invata Dumnezeu si personal am pus in practica.Eu aici intodeauna scriu ce m_a convins pe mine ,nu incerc sa conving pe cineva
14.09.2019, 00:58:11
bradcelcuminte
Accepta atunci ca nici eu nu incerc sa te conving de ceva. Asupra unui lucru insist, viata e prea scurta din perspectiva umana, nu am speranta unei vieti vesnice si nu am cum sa inteleg dedicarea celor ce au aceasta speranta spre a urma cai prescrise de biblii sau alte carti considerate sfinte. Nu pot, oricat m-as stradui, sunt prea constient de faptul ca omul e muritor, indiferent in ce crede.
14.09.2019, 01:08:25
david-mihael
Intodeauna trebui sa verificam dl Brad,sa cercetam.Este demn ca nu doriti ca cineva sa va insele si de apreciat ca sunteti sincer si spuneti ce ganditi.Insa a-ti fost vreodata la vreo intrunire a Martorilor lui Iehova?
14.09.2019, 01:15:18
bradcelcuminte
Nu am fost pentru ca nu am avut ocazia, te asigur ca daca nu e interzis intru fara rezerve in orice locas de cult, daca circumstantele ma aduc acolo. Vezi, esti orientat pe cercetarea din biblie, nu mai esti dispus la cercetarea din afara bibliei. Iar o sa spui ca ai fost asa candva... dar de ce sa incetezi sa mai fii cum ai fost, de ce sa renunti total la indoiala? Daca tot cercetezi, cerceteaza si in afara bibliei si in biblie.
14.09.2019, 01:20:58
david-mihael
Intrarea este libera dl Brad.Daca imi spuneti orasul in care locuiti va dau si programul si adresa salii cea mai apropiata.In alta ordine de idei,dl Brad...Biblia este manualul nostru,al oamenilor.Am trait in afara ei ,stiu ce inseamna ,stiu cata suferinta este si nefericire.Asta spun mereu.Eu am incercat ambele variante...Si am ales .Biblia este calea spre fericire cu toata sinceritatea
14.09.2019, 01:28:44
bradcelcuminte
Asta cu biblia e manualul nostru, e discutabila. E ca in scoala... pe piata sunt manuale alternative, nu toata lumea alege biblia. Si exact ca la scoala, si in materie de religie sunt destui care nu frecventeaza cursurile, nu aleg un manual alternativ si prefera sa ramana analfabeti. Cum e cazul meu. Nu ridic un deget sa ajung intr-un lacas de cult, daca circumstantele ma duc la el si am timp sa intru, intru de curios. Ca vizitator, fara deschiderea de a incerca sa inteleg ceva. Stiu deja ca n
14.09.2019, 01:40:22
bradcelcuminte
u exista nimic divin. Indiferent de manualul alternativ.
14.09.2019, 01:40:22
david-mihael
Multi oameni au parerea dvs.Insa nu trebui sa negam ca tot ce ne inconjoara este facut ca sa sustina organismul omului.Aer,apa,hrana,atmosfera,soare etc... Este asa?
14.09.2019, 01:47:35
bradcelcuminte
Asa crezi tu, dar eu cred ca ceea ce ne inconjoara nu este facut sa sustina organismul omului. Cum sa crezi ca organismul omului e asa special, cand exista o multitudine de alte organisme neumane care traiesc in acelasi mediu inconjurator. De unde atata ingamfare pentru om, incat sa se creada, doar pentru ca are constiinta, miezul existentei terestre? In opinia mea, lucrurile stau altfel. Organismul uman, ca oricare alte organisme, au aparut si exista deoarece exista intamplator mediul inconjur
14.09.2019, 02:10:54

«inapoi | inainte»
6003/6013
Acasa

Forum»Stiinta, scoala, educatie»Religie»Discutii Religie