Castigatorii Premiului de la ora 21 sunt: vasi4flori4ever (10.000+), sweet_scented (8.000+) si parkour07 (7.000+)!
depune mesaj

Mesaj public:

avatar gratiela54: .ms3.yionny.toast.

Forumul Bestwap
Topicul: Discutii Religie

«prima pagina |

raspunsuri: 64578 | vizualizari: 40177 | abonati: 13
membri respondenti: 458
cod link direct: [topic=40266]clic aici[/topic]
aprecieri topic: 12 | 12 | 23

doinad
Despre cine, e greu de spus, poate fi Biserica, poate fi Maica Domnului, sau asa cum si apare in cantare, poate fi vorba de Sulamita, iubita lui Solomon. Despre ce vorbeste este si mai important, pentru ca vorbeste despre o iubire pretioasa, curata, divina. Si asta nu poate veni decat de la Dumnezeu, este dragostea suprema, dragostea neintinata de ispite si patimi lumesti, este agápe.
24.01.2022, 13:03:40
adi1975
doar de Sunamita vorbeste Solomon, de unde sa stie el de Maria ca nici proorocii nu stiau cum o va chema, biserica a aparut si mai tarziu intre notiunile religioase.
24.01.2022, 19:58:42
doinad
N-am eu cunostintele parintilor bisericesti ca sa-i contrazic si nici nu-mi doresc asta, de vreme ce le impartasesc intelegerea. Daca unii au vazut in Cantarea Cantarilor o metafora perfecta a legaturii intime dintre Hristos si Biserica Sa, eu ... ,, Nu strivesc corola de minuni a lumii...\' \'. De altfel, cum as putea sa ma gandesc la frumusetea Sulamitei ca la salasurile din Chedar, sau ca la corturile lui Solomon. Oricat as hiperboliza o metafora, mi se pare dincolo de sens. Si de
24.01.2022, 22:46:37
doinad
ce si-ar fi neglijat Sulamita propria vie si ar fi pazit-o pe-a altora? Ce anume din ce scrie aici, ar putea descrie o femeie? Iar Solomon, mirele ei, crezi ca se ocupa cu oieritul? Cred ca e trist sa ne agatam de doua nume fara sa cautam si sensul, fara sa vedem dincolo de aparente. Cantarea Cantarilor se citeste cu inima, nu cu ochii... sau macar se citeste in intregime, pentru a-i intelege sensul.
24.01.2022, 22:46:37
doinad
Neagră sunt, fete din Ierusalim, dar frumoasă, ca sălaşurile lui Chedar, ca şi corturile lui Solomon. 5. Nu vă uitaţi că sunt negricioasă că doar soarele m-a ars. Fiii maicii mele s-au mâniat, trimisu-m-au să le păzesc viile, dar via mea nu mi-am păzit-o! 6. Spune-mi dar, iubitul meu, unde-ţi paşti tu oile? Unde poposeşti tu la amiază? De ce oare să rătăcesc zadarnic pe la turmele tovarăşilor tăi?
24.01.2022, 22:46:59
adi1975
si mireasa lui Iisus e neagra? Iubitul ei era cioban si om simplu dar daca pe ea o iubea si Solomon unde e baiul? Doar mai iubea si alte femei ce aveau si ele iubitii lor.
25.01.2022, 08:46:46
bradcelcuminte
Asa zici Adi, ca si pe vremea lui Iisus toata lumea se fu..tea cu toata lumea, zici ca nu e nicio problemă ca se intâmpla așa? .gand. Gata, m-am linistit, credeam ca gresesc eu cu ceva .amin.
30.01.2022, 02:21:31
adi1975
si uite asa mai afli cate o taina a bibliei amice Brad da tu fi cuminte nu fa ca Solomon ca nu vezi raiul.
30.01.2022, 07:16:24
claudiu48
cu ce sta scris in biblie nu te joci si cu adevarul iar nu te joci caci iti pui viata ta in minciuni...... si deja intri in ati vinde sufletul ..... de aceea domnul nostru Isus Hristos spune ...... voi pune legile mele in sufletul lor , ei vor fi ai mei si voi fi Dumnezeul lor ....... luati aminte .... ca nu degeaba sunt scrise atatea lucruri minunate de care habar nu aveti ca sunt scrise ...... le gasiti daca cautati , nu v-a judecati unii pe altii gasitile singuri ...... doar vointa trebui
24.02.2022, 19:20:51

«inapoi |
6458/6458
Acasa

Forum»Stiinta, scoala, educatie»Religie»Discutii Religie