Mesaj public:

avatar danyelspo: Salutare .bestwap. doamnelor si domnisoarele singure si triste

Forumul Bestwap
Topicul: Cum a fost creata lumea?

«prima pagina |

raspunsuri: 169 | vizualizari: 560 | abonati: 10
membri respondenti: 68
cod link direct: [topic=9874]clic aici[/topic]
aprecieri topic: 0 | 0 | 0

strongly
cădem în cealaltă extremă, împotriva Duhului Sfânt. Le-am arătat acestea după Sfintii Părinti. Deci acestea toate au suflete cu simtiri, au instinct, pricepere firească, dar nu au minte, si de aceea nici nu se ating de fiinta lui Dumnezeu . Dumnezeu este totul întru toate ca dătător de suflete cu simtiri, însă fără de minte, dar în nimeni nu-i nimic , că de fiinta Lui nu se atinge.
07.11.2014, 08:55:28
strongly
Apoi am trecut la om. Omul este sâmburele universului. În om sunt adunate cele patru lumi: lumea minerală, lumea vegetală, lumea duhurilor si, mai presus de lumea duhurilor, icoana Sfintei Treimi, dumnezeirea.
07.11.2014, 09:08:53
strongly
Dumnezeu este totul întru toate în om, si în nimeni nu-i nimic , la fel ca si în celelalte zidiri. Pe om l-a făcut suflet cuvântător. Are minte, are vointă, are imaginatie, are mânie, are poftă, are alegere, are discernământ, are hotărâre, are voie liberă. Toate puterile pe care le arată Sfântul Ioan Damaschin în Dogmatică.
07.11.2014, 09:10:55
strongly
Da. Dumnezeu este totul întru toate si în om, dar nimic nu este în om din fiinta lui Dumnezeu . Omul se face fiu, dar nu după fiintă ca Hristos, ci după dar. Are darul punerii de fii în baia nasterii de a doua si a înnoirii Duhului Sfânt. Prin botez am căpătat darul punerii de fiii si ne-am făcut fiii lui Dumnezeu după dar.
07.11.2014, 09:12:20
strongly
Omului i-a dat suflet cu simtiri, i-a dat si pricepere, i-a dat si minte si l-a făcut si dumnezeu, dar nu după fiintă, ci după dar, căci spune la psalmi: Eu am zis: Dumnezei sunteti si toti fii ai Celui Preaînalt (89, 6). Si Apostolul Pavel zice: Ati luat darul punerii de fii si al înfierii în baia nasterii de-a doua si al înnoirii Duhului Sfânt în Botez.
07.11.2014, 09:14:16
strongly
Deci omul se împărtăseste si de minte si de pricepere si de cele zece puteri si de viată si de toate. Dar de fiinta lui Dumnezeu nu se atinge, că este fiul lui Dumnezeu după dar, nu după fiintă. Si asa, în felul acesta, si în lumea oamenilor, a întregilor popoare, Dumnezeu este totul întru toate ca dătător de suflete cu simtiri, dătător de minte, de imaginatie, de memorie, de toate puterile sufletului, dar în nimenea nimic, după fiintă.
07.11.2014, 09:16:05
strongly
Ca de fiinta Lui nu se ating nici heruvimii.
07.11.2014, 09:16:05
strongly
Nu ai niciun dar de a intelege Adevarul, shunga, fara indumnezeirea ta cu Duhul Sfant. Fii sincer cu tine. Oare nu ai aratat-o? Mai crezi tot ce scrii? Nu fi naiv, trebuie sa-l si simti Adevarul, dar il vei simti doar atunci cand te vei intoarce la Hristos si te vei cai pe masura faptelor tale.
07.11.2014, 09:25:55
adi1975
in totdeauna o explozie a distrus nu a creat, si cine a creat atomu ce a explodat? Ce desteapta explozie cum a creat ea toate cu o functionalitate perfecta.
26.11.2021, 22:32:18
negru44
Poison.... Tu, chiar ești otravă?... 😁.... Ma gândesc ca, nu. Esti doar un..nume fals... Ai conceput o tema... pe care ai dus-o în derizoriu... Tu, ești autorul temei,,, deci, trebuie sa citești păreri... Nu sa emiți păreri... În fine...
26.11.2021, 23:17:14

«inapoi |
17/17
Acasa

Forum»Stiinta, scoala, educatie»Religie»Cum a fost creata lumea?