Mesaj public:

avatar janeta36: Un com la poze vreau..o parere.pwp2.

Forumul Bestwap
Topicul: Comemorare (Cina Domnului)

«prima pagina | ultima pagina»

raspunsuri: 223 | vizualizari: 412 | abonati: 51
membri respondenti: 17
cod link direct: [topic=56488]clic aici[/topic]
aprecieri topic: 0 | 0 | 0

margarita
Inceputul lunilor lor calendaristice este stabilit in asa fel incat sa coincida cu luna noua astronomica, nu cu luna noua vizibila la Ierusalim, care poate sa apara cu 18 pana la 30 ore mai tarziu. In plus, majoritatea evreilor sarbatoresc astazi Pastele la 15 nisan, nu la 14 cum l-a sarbatorit Isus conform Legii mozaice.)
16.04.2011, 20:59:39
gebeleizis
Vad ca din biblia voastra lipseste cuvantul inviere pt ca Pavel spune ...vestiti moartea si INVIEREA Domnului pana cand va veni EL! Dar voi respectati pastile evreiesc (14 nisan) si nu-L cunoasteti pe Hristos !
16.04.2011, 21:06:04
raza-de-soare25
Cine nu manânca trupul Meu si nu bea sângele Meu nu are viata vesnica . Fiecare sa se cerceteze dar pe sine însusi si asa sa manânce nu scrie sa nu manânce . Nu ai viata vesnica atat timp cât nu faci ceia ce a spus Domnul Isus.
16.04.2011, 21:32:51
natura
.cit5...foarte interesant!!......Viata vesnica??....dar, la ce va fi de folos, cea vesnica??.....daca, nu stim sa o pretuim , asa mica, infima...pe asta care o avem???...iooooiii,..<Mare iti mai este, gradina Doamne>....vor, vesnicie!!...mor1.
16.04.2011, 21:54:57
natura
....hm...parca se spunea asa, pe undeva...<Nu ma venerati, nu ma plangeti.....dar, Credinta sa o pastrati>...ma rog, poate nu asa, cuvant cu cuvant...! ....amin.
16.04.2011, 21:59:30
raza-de-soare25
Ai mare dreptate . La ce i-ar placea unui om o vesnicie impreuna cu Hristos când aici pe pamant când anii trec atat de repede si par ca o clipa nu îi place sa traiasca cu Dumnezeu.
16.04.2011, 22:02:44
margarita
Gebeleizis, nu lipseste cuvantul inviere , dar asta este o alta tema pentru care voi deschide alt topic..aici am vorbit doar despre Comemorarea mortii lui Isus, daca citeai ce am scris vedeai care-i rostul comemorarii.
17.04.2011, 13:24:28
gebeleizis
Am citit margarita, tocmai de asta am observat ca voi il cinstiti doar pe Isus (trupul fizic, pamantesc) al lui Hristos ( Fiul Tatalui [ADONAI ] ) dumnezeu si nu doar om. Ori tocmai dumnezeirea lui Hristos n-o cumoasteti. YAHVEH este principiul feminin din divinitate (maica domnului) . Dar satana care se vrea dumnezeu s-a autointitulat iehova (ca sa semene cu yahweh) si a reusit sa insele pe multi. La voi se referea Iisus cand zicea ca vor veni multi in numele Lui.
17.04.2011, 21:12:44
gebeleizis
Multi prooroci mincinosi care vor face semne si minuni mincinoase si-i vor insela pe multi !
17.04.2011, 21:15:17
gebeleizis
Comemorarea mortii lui Iisus, facuta de voi este egala cu comemorarea mortii lui Mihai viteazul de catre romani. Ori crestinii nu comemoreaza un evreu care a fost condamnat la moarte,si care a murit pe o cruce si nu pe un stalp cum ziceti voi, ci sarbatoresc INVIEREA lui HRISTOS. Dar voi nu-l cunoasteti pe Hristos si a-ti luat de la evrei data cand ei sarbatoresc iesirea lor din egipt. Deci martorii lui iehova nu sunt crestini si nu cred in Dumnezeu. Ei vor avea un regat al lui Lucifer (satana)
18.04.2011, 12:47:19

«inapoi | inainte»
3/23
Acasa

Forum»Stiinta, scoala, educatie»Religie»Comemorare (Cina Domnului)