Castigatorii Premiului de la ora 21 sunt: boss-ul_2000 (10.000+), a0od-v0c1 (8.000+) si sadsoul88 (7.000+)!
depune mesaj

Mesaj public:

avatar ohh-doamne: Seeb-What do you love.ini4.

Forumul Bestwap
Topicul: De ce tac pietrele?

ultima pagina»

raspunsuri: 16 | vizualizari: 192 | abonati: 8
membri respondenti: 6
cod link direct: [topic=61692]clic aici[/topic]
aprecieri topic: 0 | 0 | 3

delia
,, Un tanar ucenic al unui vestit intelept din Orient ajunsese la foarte scurt timp la nivelul maestrului sau. Acesta era foarte uimit de modul in care tanarul reusise, prin practici aspre si prin meditatie, sa obtina o intelepciune pe care el o dobandise dupa ani indelungati de exercitii spirituale. Desi asculta cu constiinciozitate sfaturile batranului guru, se spune ca acest ucenic avea o tehnica speciala, o tehnica proprie. El privea orice lucru din jurul sau intrebandu.se permanent:
06.04.2012, 14:21:30

delia
Oare care este povestea acestui lucru? Si analizand cu atentie detaliile si cele mai mici componente ale acelui lucru, putea spune foarte exact ceva despre acesta. Dar, de la o vreme tanarul era tot mai mahnit. Maestrul l.a intrebat ce.l framanta, iar el spuse ca este o intrebare la care nu poate gasi un raspuns satisfacator, dar nu a vrut sa.i impartaseasca batranului intrebarea care.l macina. Mergea zilnic pe malul unui lac din apropierea locului unde traiau si medita. Intr.una din
06.04.2012, 14:27:01
delia
meditatiile sale, se gandea: Orice lucru pe lumea asta are o poveste, fiecare lucru de pe lumea asta iti spune ceva. Daca te uiti la o casa, ea iti spune povestea unui om vesel si primitor sau a unui singuratic instrainat de lume. Daca privesti o floare din gradina, afli cate ceva despre grija si daruirea gradinarului care a ingrijit. o. Daca privesti crucile dintr.un cimitir, afli cu usurinta cat conteaza unii dintre cei ce sunt acolo pnt cei de dupa ei.
06.04.2012, 14:39:34
delia
Daca stai si asculti dangatul jalnic al unui clopot dintr.o turla veche, el iti va spune cate ceva despre un ultim ramas bun. Daca te opresti pnt a contempla un apus de Soare, ai in fata povestea unui sfarsit reiterat de mii de ori in mii de ani si povestea rabdarii nemarginite a Celui care de atata amar de vreme porunceste zi de zi Soarelui sa rasara peste noi. Dar...si ucenicul se opri din sirul enumeratiilor fiindca privirea tocmai ii cazuse pe o piatra...
06.04.2012, 14:48:17
delia
...o piatra ce poveste spune? De atunci, zile in sir ucenicul incerca sa gaseasca un raspuns la aceasta intrebare. Care sa fie oare povestea pe care ar putea.o spune pietrele? Anii treceau, maestrul ii murise, iar el, retras intr.un loc pustiu, incerca sa gaseasca raspunsul care.l macina. Piatra este mereu aceeasi, fie ca o lasi afara in ploaie si frig, fie ca o iei in casa si o pui la loc de cinste, piatra nu spune nicio poveste. Nu spune cati au calcat pe ea si cati au aruncat. o.
06.04.2012, 14:54:44
delia
Nu spune nimic despre fericire, nici despre suferinta. Nu spune nimic despre eternitate... Pietrele tac. Ajungand la randul sau sa aiba ucenici, inteleptul i.a chemat langa patul sau atunci cand simti ca sfarsitul ii este aproape. Dragii mei, eu plec... Spuneti.mi, ati aflat voi oare de ce tac pietrele? Ucenicii se priveau mirati. Spuneti.mi, dragilor, care este povestea pietrelor? ... Poate ca spun povestea singuratatii..a unei singuratati monstruoase, apasatoare si
06.04.2012, 15:03:13
delia
impenetrabile, spuse un ucenic. Sau poate spun ceva despre tarie si despre vointa de neclintit, interveni un altul. Cel mai tanar dintre ucenici, spuse: Poate ca pietrele tac fiindca nimeni nu e dispus sa le asculte. Batranul ii privea cu drag: Da...poate ca fiecare dintre voi are dreptate. Dar mie aceasta piatra pe care o port de 70 de ani in buzunar si pe care zi de zi am privit.o, abia astazi mi.a spus povestea...limitelor cunoasterii omenesti.
06.04.2012, 15:11:07
delia
* De.a lungul timpului, oamenii si.au pus neincetat intrebari. Intrebari la care au putut sa raspunda si intrebari care au ramas. Fiecare dintre noi isi pune intrebari. Poate nu atat de filozofice precum cea a inteleptului din poveste, dar cert e ca ele ne marcheaza existenta. E in firea noastra sa ne punem intrebari si sa cautam raspunsuri. Dar macar din cand in cand, ar trebui sa acceptam faptul ca sunt si intrebari la care raspunsurile vor veni mai tarziu sau poate niciodata.,,
06.04.2012, 15:18:02
guritza-dulce
Că nu pot vorbi
imagine
descarca
06.04.2012, 21:40:09
p1dghc2
Foarte frumoasa povestioara.br.
06.04.2012, 22:01:11

inainte»
1/2
Acasa

Forum»Stiinta, scoala, educatie»Psihologie»De ce tac pietrele?