Mesaj public:

avatar florynache: Neata all ninge ca in povestii

Forumul Bestwap
Topicul: Intamplari adevarate

«prima pagina |

raspunsuri: 28 | vizualizari: 19 | abonati: 9
membri respondenti: 1
cod link direct: [topic=70754]clic aici[/topic]
aprecieri topic: 0 | 0 | 0

adi1975
Joaquín Carmona avea 16.000 de urmăritori pe Twitter, iar postările sale despre atletism erau apreciate chiar și de profesioniștii acestui sport. Niciunul dintre urmăritorii săi nu-l întâlnise vreodată personal, iar când pe contul său s-a așternut liniștea timp de 3 luni, oamenii au început să îl caute, să-i scrie și să se întrebe cine este, cu adevărat, Carmona.
13.01.2021, 17:35:46
adi1975
Atletul spaniol Miguel del Pozo admite că s-a întrebat de multe ori cine este Carmona. A cochetat uneori cu ideea că este un statistician îndrăgostit de atletism: în orice caz, nimeni nu prezintă și nu explică mai bine date și curiozităţi legate de acest sport, așa că del Pozo l-a rugat să revină pe Twitter, acolo unde este îndelung așteptat.
13.01.2021, 17:36:34
adi1975
Alfredo Varona l-a găsit pe Carmona abia după ce a lansat pe reţelele de socializare întrebarea care plutea pe buzele atâtor împătimiţi de atletism: „Știe cineva cine este Joaquín Carmona?”. Într-un final a venit și răspunsul: un bărbat din Torino care locuise în Madrid îl știa pe Carmona de la bibliotecă. Știa și că acesta dormea pe stradă.
13.01.2021, 17:37:12
adi1975
Joaquín Carmona locuiește în Madrid, de fapt într-unul dintre parcurile orașului, pentru că, de peste zece ani, nu își permite să închirieze o locuinţă. Singura sa avere este formată dintr-un rucsac, trei cărţi împrumutate de la bibliotecă, o saltea găsită pe stradă și un laptop achiziţionat demult, pe care nu a avut cum să-l mai încarce în ultimele 3 luni, după ce pandemia a închis cafenelele și biblioteca. Și o pereche de șlapi, deși nu e încălţămintea cea ma
13.01.2021, 17:38:02
adi1975
i potrivită pentru nopţile mai reci
13.01.2021, 17:38:02
adi1975
Joaquín are 46 de ani și deţine o cantitate impresionantă de cunoștinţe despre atletism și cinematografie. Totuși, pentru trecători, el nu este decât un om al străzii, care citește suspiciunea cu care îl privesc poliţiștii ori de câte ori își deschide laptopul – probabil se întreabă dacă nu cumva este furat. 
13.01.2021, 17:38:45
adi1975
Iulia, unicul copil al lui Bogan Petriceicu Hasdeu a fost un mic geniu. La numai 16 ani, în 1886, Iulia Hasdeu a devenit prima româncă înscrisă la Universitatea Sorbona, copila de 16 ani a reuşit să uimească toţi profesorii. În 1887 au apărut primele simptome ale tuberculozei, pe care Iulia le-a neglijat, fiind foarte preocupată de studiu. În martie 1888 a scris, resemnată în faţa finalului, poezia „Moartea”. S-a stins din viaţă pe 29 septembrie 1888.
14.01.2021, 08:44:58
adi1975
Îndurerat, Bogan Petriceicu Hasdeu s-a refugiat în şedinţe de spiritism. La şase luni de la moarte Iuliei, scriitorul a primit un semn. „Trecuseră şase luni dupa moartea fiicei mele. Era în martie: iarna plecase, primavara nu sosise încă. Într-o seara umedă şi posomorâtă şedeam singur în odaie, lângă masa mea de lucru. De-nainte-mi, ca totdeauna, era o testea de hartie şi mai multe creioane. Cum? Nu ştiu, nu ştiu, nu ştiu, dar fără ca s-o ştiu, mâna mea lua un creion
14.01.2021, 08:45:49
adi1975
şi-i rezema vârful de luciul
14.01.2021, 08:45:49

«inapoi |
3/3
Acasa

Forum»Diverse»Curiozitati»Intamplari adevarate

sus
facebook youtube
bestwap
Intr-o vreme existau intrebari pentru care nu se gaseau raspunsuri. Astazi, in epoca computerelor, sunt multe raspunsuri pentru care inca nu ne-am gandit la intrebari. (Peter Ustinov)